środa, 16 kwietnia 2014

Mama butelkowa

Jak wiadomo, Olek od 1 miesiąca jest na butli. Nie będę tu tłumaczyć dlaczego, bo nie czuję takiej potrzeby. Wpis dedykuję mamom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z MM i potrzebują wskazówek.

1. Mleko. Na rynku dostępne są różne rodzaje mleka modyfikowanego, różnią się składem, przeznaczeniem i ceną. Jeśli dziecko nie ma żadnych problemów z brzuszkiem lub alergii pokarmowych podajemy jedno z dostępnych na rynku MM (Bebiko, Bebilon, Nan Pro, Enfamil, HiPP, Humana). Wśród mlek specjalistycznych wyróżniamy:
-Mieszanki HA - mleko hipoalergiczne. Podaje się je dzieciom, u których występuje ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego (w najbliższej rodzinie są osoby uczulone na jakikolwiek alergen, nie tylko pokarmowy). Nie nadaje się ono dla dzieci, u których stwierdzono już alergię.
-Mleko AR - mieszanka dla dzieci ulewających, z chorobą refluksową. Zawiera dodatek skrobi ryżowej, ziemniaczanej lub mączkę chleba świętojańskiego, dzięki czemu mleko jest bardziej gęste lub zagęszcza się w brzuszku dziecka, co utrudnia cofanie się posiłku do przełyku.
-Mleko R - mieszanka dla dzieci z dużym apetytem. Zawiera dodatek kleiku ryżowego, jest bardziej gęste i na dłużej daje uczucie sytości.
-Hydrolizaty (mleko Ola) - preparaty mlekozastępcze, w których białka serwatkowe (Bebilon Pepti) lub kazeinowe (Nutramigen) zostały poddane hydrolizie w stopniu znacznym, czyli rozdrobnione na małe, nieuczulające cząstki. Zalecane są m.in. przy alergii na białko mleka krowiego. Przepisuje się je na receptę i dostosowuje do indywidualnego przypadku.
-Mleko na noc - mieszanki zawierające dodatek sycących węglowodanów złożonych różnego pochodzenia, np. kleik kukurydziany lub ryżowy. Taki sam efekt uzyskamy, dodając do zwykłego mleka modyfikowanego miarkę kleiku albo proponując starszemu niemowlęciu sycącą kaszkę na kolację.
-Preparaty niskolaktozowe lub bezlaktozowe - specjalistyczne, wydawane na receptę preparaty mlekozastępcze o obniżonej zawartości laktozy lub w ogóle jej niezawierające. Przeznaczone są dla dzieci z nietolerancją laktozy.
-Mleko dla wcześniaków - specjalnie zbilansowane mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci, które urodziły się za wcześnie, z małą masą ciała. Stosuje się je, gdy karmienie odciągniętym pokarmem mamy jest niemożliwe. Jest dostępne na receptę.
-Mleko sojowe - produkt roślinny, zawiera białko pozyskane z ziaren soi, tłuszcze roślinne i inne składniki odżywcze. Stosuje się je m.in. w galaktozemii, przy wrodzonym niedoborze laktazy, w niektórych przypadkach przy alergii na białko mleka krowiego u dzieci powyżej 6 miesiąca życia, choć nie jako preparat pierwszego wyboru. U części dzieci uczulonych na białko mleka krowiego występuje bowiem alergia na soję. Jeżeli więc rozważa się podawanie małemu alergikowi preparatu sojowego, należy wcześniej upewnić się, czy dziecko toleruje soję, robiąc test prowokacji.
-Dopasowane do wieku - Mleko każdego rodzaju można kupić w różnych wariantach wiekowych. Im wyższa cyfra, którą oznaczono mieszankę, tym mniej zmodyfikowane zostało mleko.

  • 1. - mleko początkowe, przeznaczone dla noworodków i niemowląt do końca 5. lub 6. miesiąca życia.
  • 2. - mleko dla starszych niemowląt. Wprowadzamy je w 6. lub 7. miesiącu.
  • 3. - mleko dla starszych niemowląt i małych dzieci. Niektórzy producenci polecają je dla dzieci od 9. miesiąca, inni od 10. miesiąca, a jeszcze inni od roku.
  • Junior - niektóre rodzaje mleka dla dzieci w wieku od roku do trzech lat są oznaczone tym terminem.
  • 4. - mleko przeznaczone dla dwulatków.
Uwaga: każdą zmianę mleka należy skonsultować z pediatrą.

2. Butelki i smoczki. Mamy już mleczko, teraz czas wybrać butelkę. A wybór nie będzie prosty bo butelek na polskim rynku jest więcej niż mleka ;) Różnią się one od siebie surowcem z jakiego zostały wykonane (szklane, plastikowe), kształtem (tradycyjne, szerokootworowe) a także pojemnością. Są też butelki do zadań specjalnych. I przy nich się na chwilę zatrzymamy :)

  • Butelki antykolkowe - posiadają wbudowane wentyle powietrza, które wypychają je z powrotem do butelki zamiast do ust dziecka. Czasem mają specjalnie wygięty kształt i wyposażone są w odkręcane dno z uszczelką, która umożliwia swobodny przepływ powietrza do butelki, tak by dziecko podczas karmienia nie połykało go. Ogranicza to ryzyko wystąpienia kolki.Obecnie co raz więcej producentów posiada w swojej ofercie smoczki antykolkowe. Mają one specjalny odpowietrzacz umieszczony w podstawie, który sprawia, że podczas karmienia dziecko nie łyka powietrza, przez co zmniejsza się ryzyko kolki.
  • Butelka z czujnikiem ciepła - Dzięki takiej butelce nie musisz sprawdzać temperatury mleka wylewając na przegub ręki. Czujnik, który zmienia kolor pod wpływem temperatury wskaże Ci czy mleko ma jest odpowiednie czy za ciepłe.
  • Butelka samosterylizująca - Jeśli posiadasz mikrofalę możesz zaopatrzyć się w butelkę samosterylizującą. Dzięki dodatkowej funkcji w zaledwie kilka chwil przy użyciu specjalnego kapsla i wody butelka będzie gotowa do karmienia.
 Ja przez pierwsze 3 miesiące używałam butelki z odkręcanym dnem MAM Baby, Olo nigdy nie miał kolki, a utrzymanie butelki w czystości wcale nie było takie uciążliwe, jakby mogło się wydawać przy butlach z odkręcanym dnem. Kiedy minęło ryzyko wystąpienia kolki, przeszłam na butelki NUKa ze smoczkiem First Choice, rozmiar M (średni przepływ).
Jednak tak naprawdę w butelce najważniejszy jest smoczek. Bez względu na to, czy maluch jest karmiony mlekiem mamy, czy modyfikowanym, najlepsza butelka dla niemowlaka to taka, która wraz ze smoczkiem przypomina pierś. Oczywiście nie chodzi tu jedynie o walory wizualne, (choć są smoczki barwą i fakturą przypominające pierś). Najważniejsze jest, aby dziecko karmione butelką ssało tak, jakby było karmione piersią. Nie chodzi tylko o kobiece mleko, ale i o inny sposób ssania, który przy karmieniu piersią jest zdecydowanie korzystniejszy dla rozwoju dziecka, bo zapewnia: zoptymalizowany wysiłek (bardzo intensywne, nienaturalnie silne ssanie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji ucha środkowego), możliwość samodzielnej regulacji przez dziecko tempa wypływu mleka, prawidłowe oddychanie przez nos, odpowiednią stymulację do pracy języka, warg i policzków, a co za tym idzie, prawidłowy rozwój mowy i zdrowy zgryz. Odpowiednia butelka do karmienia z właściwym smoczkiem nie zaburzy również prawidłowego odruchu ssania piersi u dzieci karmionych w sposób mieszany.

3. Przygotowanie - u nas wygląda to tak: w czajniku ZAWSZE mam przegotowaną wodę, tak, aby w momencie przygotowywania mleka, tylko ją podgrzewać (a nie zagotowywać i później studzić). Biorę butlę, wsypuję pożądaną ilość proszku (powiedzmy, że 6 płaskich miarek) plus jedna miarka kaszki ryżowej (Bebilon Pepti jest rzadszy i bardziej gorzki niż "normalne" MM). Do drugiej butelki wlewam uprzednio podgrzaną wodę z czajnika. Podczas wlewania sprawdzam palcem (!) temperaturę wody, jak nie odskakuję z sykiem to znaczy, że woda jest ok :) W razie czego, zawsze mam butelkę wody mineralnej, gdyby trzeba było trochę schłodzić mieszankę. Przygotowaną wodę wlewam do butli z proszkiem, zamykam, szuru, buru potrząsamy i jest mleko :) Wyparzać wszystkie elementy skończyłam jak Olo miał 3 miesiące.

4. Przydatne wskazówki
  • dziecko powinno wypijać butlę mniej więcej w 15 minut, jeśli robi to dłużej lub krócej, wymień smoczek
  • nie przygotowuj mleka na zapas, mieszankę można trzymać w podgrzewaczu tylko pół godziny, później zaczynają namnażać się w niej bakterie. W lodówce wcześniej przygotowane mleko może stać do 2 godzin
  • nie przechowuj resztek mleka. Nie podawaj ich psu (chyba, że lubisz pobudki o 3 w nocy ;))

5. Przydatne i mniej przydatne gadżety

  • Szczotka do mycia - dzięki niej dokładnie umyjesz butelki z resztek pokarmu. Szczotki różnią się kształtem i wielkością, dlatego najlepiej dopasować je do konkretnej butelki.
  • Podgrzewacz - podgrzeje, utrzyma temperaturę pokarmów. Najbardziej popularne są podgrzewacze podłączone do sieci. Jeśli jednak często podróżujecie, przydatny może się okazać podgrzewacz samochodowy. 
  • Sterylizator - do sterylizatora (elektrycznego lub na mikrofale) możesz jednocześnie włożyć kilka butelek, a także np. smoczki, gryzaczki. Jeśli go nie kupisz, wyparzaj butelki we wrzącej wodzie.
  • Termoopakowanie - przyda Ci się na spacerze, w podróży. Przegotowaną gorącą wodę wlewasz do butelki i wstawiasz do termosu. 
  • Specjalne szczypczyki - dzięki nim bez problemu wyjmiesz ze sterylizatora (lub z wrzącej wody) czystą butelkę lub smoczek.
  • Pojemnik do mleka w proszku - będzie pomocny, jeśli zamierzasz karmić maluszka na spacerze. Do takiego pojemniczka możesz wsypać kilka dokładnie odmierzonych porcji mleka w proszku. Wtedy nie będziesz musiała zabierać ze sobą na spacer całego opakowania mleka. Wystarczy pojemnik, butelka z wodą i termos. 
  • Suszarka do butelek
6. Pozycje - próbowałam tu wrzucić informacje i obrazki z Canpola ale całkowicie rozkopały wpis a nie mam czasu na kombinowanie bo Olo się obudził, trzeba zrobić obiad i nakarmić domowników :) Odsyłam do linka Najlepsze pozycje do karmienia butelką





10 komentarzy :

  1. Bardzo fajny artykuł, myślę, że Twoje doświadczenia przydadzą się początkującym butelkowym mamom. Może i nie tylko im - kiedyś wraz z dziadkami kupiliśmy maluchowi różne kaszki w ciekawych smakach, a potem się okazało, że część z nich była bezmleczna - do robienia na mm (lub odciągniętym z piersi mleku - a z tym za dużo zabawy). Chciałam więc kupić mm, żeby te kaszki móc robić, a tak jakieś szyfry - R, HA i bądź tu mądry. Dobrze, że zakupy robiłam w Tesco online, więc google było pod ręką. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. zamiast sterylizatora polecam tabletki Miltona! przydatne w domu, w podróży!

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, właśnie takich informacji poszukiwałam! Akurat doszkalam się w kwestii preparatów mlekozastępczych i poważnie biorę pod uwagę bebilon pepti - najbardziej jednak żałuję, że nie mogę karmić piersią, ale cóż, na pewne rzeczy człowiek nie ma wpływu. Ważne jednak, aby maleństwo zdrowo rosło :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że wpis Ci pomógł. Pepti jest dla dzieci ze stwierdzoną alergią, jak tylko podejrzewacie, że Maleństwo nie toleruje białka, spróbujcie najpierw mleczka HA. U nas poprawa była na 4 dni a później wszystkie objawy (wysypka) wróciły, wtedy zmieniliśmy na Bebilon Pepti i od tego czasu jest spokój :) Ale tak, jak wspomniałam, to mleko jest ohydne i nie każde dziecko chce je pić, dlatego my dodajemy troszkę kaszki ryżowej.
      Co do karmienia piersią, tak jak napisałaś - najważniejsze, żeby Maluszek był zdrowy. A w ramach ciekawostki powiem Ci, że Olo ma 15 miesięcy i do tej pory miał tylko dwa razy katar, nic więcej ;)

      Usuń
  4. dziewczyny, a czy wasze dzieci mają problemy z kolkami po mleku mm? jak sobie radzicie kiedy się pojawi?

    OdpowiedzUsuń
  5. moje dziecko na szczęśćie nigdy kolki nie miało :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Pamiętaj o witaminie D dla niego! Po jakie suplementy warto sięgać to możesz zobaczyć na tej stronie. A karmienie butelką - nic złego, mnóstwo mam tak robi. Czasami zwyczajnie nie da się karmić naturalnie ale mamy na rynku tak dobre mieszanki że bez obaw na nich też urosną zdrowe i silne dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jasne że to nic złego, ale warto jak najszybciej przejść na kubek jak dziecko będzie gotowe. więcej informacji można znaleźć w sklepach z akcesoriami dla dzieci. Polecam sobie sprawdzić

    OdpowiedzUsuń